Bezlepkový Lotrinský Quiche


Pečený slaný koláč, takzvaný quiche (čti: kíš) obohacený báječnou kombinací chuti osmahnuté slaniny a zlatavé cibulky.
Výborný se salátem jako hlavní jídlo nebo jako vydatnější svačina.

Ingredience:
Těsto:
200 g pohankové mouky 
80 g másla
špetka soli
80 ml vlažné vody
(na koláčovou formu o velikosti 24cm)

Náplň: 
4 velké cibule šalotky
200g slaniny pokrájené na kostičky
Olej na smažení 
250g kysané smetany
150g tvrdého sýra (např. gouda)
2 žloutky
sůl
mletý pepř
špetka provensálského koření

Trouba předehřátá na 180 stupňů. 
Doba pečení cca 35min dle trouby.

Postup:
1) Smícháním 200g pohankové mouky, 80g másla, špetku soli a 80ml vlažné vody a krátce vypracujeme těsto, které necháme alespoň hodinu odpočinout.


2) Nakrájíme 4 větší šalotky na plátky, 200g slaniny na kostičky a 150g sýra nastrouháme na hrubo.


3) Na rozpáleném oleji osmahneme cibuli společně se slaninou dokud nezačne cibule zlátnout. Poté směs přecedíme, abychom ji zbavili přebytečného tuku. Osolíme, opepříme a přidáme špetku provensálského koření a dáme stranou zchladnout.

4) Jakmile je těsto odpočaté, tak jej na pomoučněném válu vyválíme do 4mm tenkého plátu, na který si můžeme přitlačením formy obtisknout velikost, kterou budeme potřebovat, ořízneme a vložíme do vymazané, lehce vysypané formy. Ze zbytku těsta uválíme váleček a tím vytvoříme okraje ve formě. Těsto ve formě propícháme vidličkou, aby se nám při pečení nezvedalo.


5) Do vychladlé cibulové směsi přidáme 250g zakysané smetany. Na hrubo nastrouhaný sýr a 2 žloutky. Řádně promícháme.


6) Připravenou náplň vlijeme na těsto a vložíme do předehřáté trouby na 180 stupňů a pečeme cca 35 minut.


Bon Apetit Krysy!

Tipy triky:
Tento recept peče vždy jedna naše dobrá kamarádka, která ho vždy přiveze na chalupu kam jezdíme. Jelikož jsem na něj měl několik dní strašnou chuť ,tak jsem ji o recept poprosil. Originál receptu je ze špaldové mouky (s tou si ale můj žaludek osobně moc nerozumí) a naleznete ho pod tímto odkazem. Recept je dělaný na větší formu (nejspíš plech), proto mají suroviny i jinou gramáž. Sám jsem také použil hlavně vlastní zkušenosti a suroviny pozměnil.
Tato naše verze má upravené ingredience (například na smažení prosím NIKDY nepoužívejte olivový olej, ten je určený pro studenou kuchyni a vznikají v něm karcinogenní látky jakmile překročí určitou teplotu) a použili jsme v ní pohankové mouky, jelikož obsahuje rutin, který je velmi důležitý pro naše žíly a jejich pružnost a ta dokáže být v sedavém zaměstnání problémem. Pokud chcete quiche ještě vylepšit, tak při smažení cibulky a slaniny zalijte směs červeným vínem (cca 2 sklenky jsem použil) a nechte ho vydusit.
Osobně jsem použil dva druhy slaniny. Jednu farmářskou, která se prodává v celku a jsou z ní slušné kostičky a druhou Královskou, která se prodává po plátcích. Neměl jsem k tomu žádný zvláštní důvod, jen náhodou jsem farmářskou koupil den předem na chilli a osobně mám nejraději královskou, ale potřeboval jsem farmářskou na něco využít, aby se nezkazila. 
Pokud budete těsto vykrajovat formou, tak formu předtím vymažte máslem a vyválené těsto posypte moukou .Jakmile odstraníte přebytečné těsto stačí totiž formu jen nadzvednout a těsto do formy domáčknout a tím se vyhnete zbytečnému přenášení.

Žádné komentáře:

Okomentovat